Dizel mi Benzin mi?

Celil

Admin
Araç
Ford Focus MK1
Evet arkadaşlar, yıllardır konuşulan ve önümüzdeki yıllar da konuşulmaya devam edecek gibi görünün konuyu Otomobil Forum saflarına da ekleyeyim dedim. :)
Elektrik ve hibrit motorlu araçları saymazsak dizel mi benzin mi sorusuna ne cevap verirdiniz?

Benim görüşüm benzin. Çünkü dizel motorlu araçları sıfır da olsa ikinci el de olsa emsal veya aynı benzinli araçlara göre 10 - 15 bin TL daha pahalı oluyor. Kısa bir hesap yapacak olur isek;

X marka X model aracın, dizel ve benzin motor seçeneği arasında 15 bin TL fiyat farkı olduğunu düşünelim. Dizel daha pahalı.

Ben hesabımı Tokat merkez, Opet istasyonu için yapacağım. Motorin an itibari ile 6,86 TL. Benzin ise 7,44 TL.
Bu X model dizel aracın şehir içi ve dışı karışık olarak 100 KM'de 6 LT tükettiğini varsayalım. Benzinli araç ise 9 olsun.

X Marka X Model Benzinli Araç kilometreye 0,66 Kuruş yakmaktadır.
X Marka X Model Dizel Araç kilometreye 0,41 Kuruş yakmaktadır.

Arada 25 kuruş fiyat farkı var. İlk başta dizelin benzinliye göre 15 bin TL fazla olduğunu biliyorduk. Bu 15 bin TL fiyat farkını amorti etmek ve eşdeğer konuma gelmek için tam 60.000 KM kullanmak gerekiyor(60.000x0,25).
Yani bu aracı benzinli alan kişi, 60 bin kilometre kullandıktan sonra dizel alan kişi ile aynı konuma gelecek ve o andan itibaren hesap yapmaya başlayacaktır.

Tabii bir de bakım maliyetleri var. Dizel ve benzin motorlu araçların servis bakımlarında ödenen ücret bir olmuyor.

Peki, sizin görüşünüz nedir? Nedeni ile beraber dizel mi benzin mi sorusuna cevap verir misiniz?

Uğur

Kullanıcı
Araç
Volvo V 40
Bu zamana kadar çok araç değiştirdik. Gerek babamın, arkadaşlarımın, benim araçlarım tecrübe ettim. Hatta lpg nin en dibi 1.2 doblo bile kullandım ?

Ben kesinlikle dizel tarafındayım, şuan kullandığım araçta dizel. Performans ve fiyat bakımından bana cazip geliyor.

Günümüzde lpg ye gelen zamlardan sonra lpg yi tercih edenlerin sayısı git gide düşmekte zaten, bi esprisi kalmadı.

Bir de şu taraftan bakmak lazım yeni nesil araçların motorları turbo destekli ve bir çoğu otomatik. ( 6-7ileri. ) Bu yüzden yakıt konusundada kullananları üzmüyor. Bu yüzdende lpg kullanımı azalmakta

ilker uluca

Kullanıcı
Araç
fiat egea
bence dizel benzin devamlı zamlanıyor

Tevfik

Kullanıcı
Araç
Carraro 052
Benzin fiyatı ucuz olsa her daim benzin derim, performans ve araba sağlığı açısından bana göre en temizi benzin.

Sertan_gakko

Kullanıcı
Araç
Nissan almera
Harbi fakir milletiz
Bende bi fakir olarak benzinli derim. Lpg taktırma şansı var çünkü??