Faydalı Bilgi Airbag Lambası Neden Yanar, Nasıl Söndürülür?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Airbag Lambası (Hava Yastığı İkaz Işığı) Neden Yanar?​

Motorlu araçlar, pek çok dinamiğin birleştirildiği ve bu nedenle donanım açısından zengin cihazlardır. Dikkatsiz araç kullanımları veya dış koşullar, kaza durumlarını meydana getirebilir. Bu durumlara karşı tasarlanan bazı araç donanımları bulunmaktadır. Araç donanımları arasında kaza anında sürücü ve yolcuları koruyan en etkili parçalardan biri airbagtir. Tehlike anında aktive olan airbag için hayat kurtarıcı bir parça denilebilir. Airbag sistemindeki arızayı ifade eden sensöre ise airbag lambası denir. Peki, airbag lambası neden yanar? Gösterge kontrolü ile kolaylıkla belirlenebilen bu arıza türüne neden olan unsurlar nelerdir?

Airbag Lambası Nedir?​

İngilizce bir tanım olan airbag, dilimize hava yastığı olarak geçiyor. Günümüz otomobillerinin hemen hemen hepsinde yer alan hava yastığı, kişileri kaza anında korumak için özel olarak tasarlanan parçalar arasında. Aracın çarpması gibi durumlarda, darbe sensörü devreye girer. Devreye giren sensör, hava yastıklarının şişmesine neden olur. Çeşitli tehlikelere karşı insan hayatını koruyan airbag sistemi için araçlarda airbag lambası yer alır. Airbag lambası, bu sistemin işleyişi hakkında kişilere bilgi verir. Sensör yardımıyla airbag sisteminin ideal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Hava Yastığı Lambasının Devamlı Yanmasındaki Nedenler Neler Olabilir?​

Güvenlik açısından oldukça önemli olan hava yastığı ile ilgili meydana gelen arızalar dikkate alınmalıdır. Airbag ışığı bu sistemde oluşan arızalar hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri çeşitlilik gösterir. Aynı zamanda araçtan araca değişebilir. Hava yastığı ikaz ışığı devamlı yanıyor ve hiç sönmüyorsa;
  • Hava yastığı soketlerinde temassızlık meydana geliyor olabilir,
  • Direksiyonun sökülmesi ve gerekli işlemlerin uygulanması ile sonuçlanabilir,
  • Araç elektrik arızası meydana gelmiş olabilir,
  • Hava yastığının araca monte edilmesi sırasında sorunlar yaşanmış olabilir,
  • Emniyet kemerindeki sensör bağlantılarında bir temassızlık söz konusu olabilir,
Bazı araçlarda hava yastığı ışığı, ilk günden itibaren ı devamlı olarak yanar. Bu gibi bir durumda hava yastığının daha önce açılıp açılmadığının kontrolünü sağlamanız gerekir. Araç ile daha önce bir kaza geçirildiyse ve bu kaza anında hava yastığı açıldıysa lamba yanık kalabilir. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri arasında aracın daha önce kaza yapmış olması önemli bir ihtimaldir.

Hava Yastığı Lambasının Yanıp Sönmesi​

Bir arıza yaşanmasından ziyade, güvenlik açısından oldukça önemli olan hava yastığının düzenli olarak kontrol ettirilmesi gerekir. Hava yastığı lambasının yanıp sönmesi, aracın ilk çalıştırılma anında meydana gelir. Bu sorun geçici bir durum ise, aracın stop ettirilip tekrar çalıştırılması ile çözüme ulaşır. Çünkü sistem devreye girer ve ışık da bu sayede söner. Arıza anlık bir arıza ise ışık yanıp sönmeye başlar. Airbag lambası söndürme işlemini bu yöntem ile sağlayamıyorsanız uzman bir ekibin kontrol etmesi gerekir.

Airbag Lambası Arızası Nasıl Giderilir?​

Airbag lambası arızası mevcut ise hızlı şekilde kontrol ettirmeniz önerilir. Çünkü, bu durum ötelenirse, gerekli duyulan bir anda istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Kaza anlarında tehlikeyi minimuma indirmek için gerekli olan airbag sisteminin lambasını en yakın serviste kontrol ettirebilirsiniz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst