Faydalı Bilgi Antifriz Nedir, Ne Zaman Değişir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Antifriz Nedir?​

Antifriz, motor sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olmak üzere radyatörünüze (su ile birlikte) koyduğunuz renkli bir sıvıdır. Temel bileşeni suyun donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını yükselten etilen glikoldur. Bu da, radyatörünüzdeki suyun donmasını, kaynamasını veya buharlaşmasını önlemeye yardımcı olur.

Yakıt ve yağ ile birlikte, düzgün çalışan bir motor için antifriz kullanımı temel gerekliliktir. Antrifiz kullanılmazsa, yanmadan kaynaklanan ısı motorun hızla aşırı ısınmasına ve hatta tamamen bozulmasına neden olur. Antifriz ayrıca suyla temas eden soğutma sistemi bileşenlerini de yağlayarak metal bileşenlerin paslanmasını önler

Antifriz Ne Zaman Değişir?​

Otomobillerde antifriz soğuk havalarda aracın motorunun donmasını engellemek için donma derecesini düşüren bir sıvıdır. Aracın önemli parçası olan motorun düzgün bir şekilde çalışması ve ömrünün uzaması açısından en önemli sıvıdır. Peki antifriz ne sıklıkla değiştirilmeli? Antifriz her yıl değişir. Üreticinin talimatlarına bağlı olarak, antifrizin yılda bir veya daha fazla değiştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca antifrizin son kullanma tarihi de önemlidir. 5 Yıl raf ömrü olan antifriz son kullanma tarihi geçtikten sonra kullanılmamalıdır. Ayrıca antifriz değişimi gerektiğinde kaliteli ürünlerin kullanılması da çok önemlidir.

Antifriz Ne Zaman Değiştirilmeli?​

Her yıl aracın düzenli olarak belirli kontrolden geçmesi önemlidir. Antifriz değişimi hem aracın kilometresine hem de yıl geçişlerine göre değişen aralıklarda değiştirilmelidir. Antifriz ne sıklıkla değiştirilmelidir? sorusunun yanıtı uzmanlar tarafından yapılacak periyodik bakım hizmetlerinde ortaya konmaktadır. Antifriz aracın kış aylarında donma noktasını düşürür. Öte yandan antifiriz korozyonu önlemek açısından da önemlidir. Antifriz yılda en az bir kez ve ideal olarak daha sık değiştirilmelidir. Değiştirilmesi gereken antifriz miktarı, nerede yaşadığınıza ve ne tür bir araca sahip olduğunuza bağlı olacaktır. Genel olarak, her 100.000 km'de bir litre antifriz değiştirilmesi gerekmektedir.

Antifriz Nasıl Değiştirilir?​

Antifriz, bir arabanın motorunu soğutmak için kullanılan bir sıvıdır. Motorun aşırı ısınmasını ve donmasını önlemek için kullanılır. Antifriz radyatöre %50 su %50 antifiriz şeklinde konur. Aracın 100.000 kilometreye varmadığı yıllık kullanımlarında dahi yılda 1 defa antifriz değiştirilmelidir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst