Faydalı Bilgi Araba Neden Sola Çeker, Çözümü Nedir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
Sürüş esnasında araba neden sola çeker? Arabada sola çekme sorunu varsa ne yapmalı? Konumuz, aracın sola çekmesi durumu...

Sola çeken araba veya arabanın sola çekmesi sorununu pek çok sürücü yaşıyor. Bu durum, güvenli sürüşü etkileyecek önemli bir soruna işaret eder. Bu nedenle arabanın sola çekmesi durumunda mutlaka yetkili servisinizle görüşün ve gerekli kontrolleri yaptırın. Peki, arabanın sola çekmesinin sebebi nedir?

Arabanın Sola Çekme Nedenleri?​

Arabanın yana çekmesi hali, hem sürüş keyfini bozar hem sürücüyü yorar. En önemlisi, sürüş güvenliği konusunda problemlere neden olabilir. Arabayı sürerken neden sola çekme yapıyor sorusunun yanıtı, pek çok parça ile ilgili olabilir. Tam bir kontrol yapılmadan bir şey söylemek zor ama genellikle aracın sola kaymasının sebepleri benzerdir.
Arabanın bir yana çekmesinin sebeplerini şöyle sıralamak mümkün:

Lastik Basıncı Orantısızlığı​

Araba sola çekiyorsa hemen lastik basıncını kontrol edin. Bir taraf daha şişik, diğer taraf daha sönükse araç bir tarafa çeker. Doğru basınçla ilgili teknik özellikler, sürücü el kitabında ya da lastik şişirme alanlarında bulunmaktadır.

Yanlış Tekerlek Ayarı​

Rot ayarı bu konuda en net belirleyiciler arasındadır. Yanlış ayar yapıldıysa, sürüş esnasında araç bir tarafa çeker. Tekerleğin orta konumda olması ve lastiklerin kullanım kılavuzuna göre yolla temas etmesi için doğru açıda olması gerekir.

Fren Sistemi Sorunları​

Aracın fren sisteminde sorun varsa sürüş esnasında bir tarafa çekme söz konusu olur. Burada mutlaka mekanik anlamda uzman desteği alınması gerekir. Aracın sola çekmesine ya da sağa çekmesine neden olabilen fren komplikasyonları şöyle listelenebilir:
  • Sıkışmış bir kumpas
  • kuru pimler
  • daralmış fren hortumu
Güvenli sürüş için Fren balatası kontrolü, fren disk kontrolü gibi frenle ilgili parçaların bakım ve kontrollerini aksatmamanızı öneririz.

Tork Kontrolü Sorunları​

Burada bir neden veya birden fazla neden aracın sola veya sağa çekmesine yol açıyor olabilir. Bunlardan bazılarını şöyle özetleyebiliriz:
  • Gevşek bir direksiyon elemanı olabilir.
  • Arızalı bir alt kontrol kolu burcu söz konusu olabilir.
  • Hasarlı bir motor bağlantısı olabilir.
  • Esnek bir rot kolu olabilir.
  • Bilye yatağı aşınmış olabilir.

Kötü Direksiyon Bağlantısı​

Direksiyon bağlantısındaki sorunlar da aracın sürüş esnasında kontrolsüz davranmasına neden olabilirler. Bazen direksiyon kutusu değişimi gibi daha kapsamlı çözümlere de ihtiyaç olabilir. Aracın kontrolünü sağladığınız direksiyonla ilgili tepkilerde sorun olduğunu hissediyorsanız; ihmal etmeden uzman desteği alın.

Teker Yatağı Sorunları​

Rulmanlar, tekerleğin yumuşak dönmesini sağlar. Ama bazen burada bir sorun olabilir. Rulman yıpranması varsa araç bir tarafa çeker. Tekerlek yatağı tamiri yani rulman düzeltmesi uzmanlık isteyen bir iştir ve mutlaka profesyonel destek almanız gerekir.

Süspansiyon Sorunları​

Süspansiyonda sorun varsa araç sola çeker mi, sorusunun yanıtı: Evet! Süspansiyon problemleri sonucunda araçta bir tarafa çekme görülür. Hatta aracı kontrol etmek güçleşir. Süspansiyon yapısı, bilyalı mafsallar, kontrol kolları, payandalar, şoklar ve zaman içinde aşınabilen burçlardan oluşur. Bu parçaların zamanla aşınması veya ayarlarının bozulması normaldir. Aracınızın periyodik bakımını düzenli olarak yaptırarak böyle sorunların önüne geçebilirsiniz.
Aracınız sola çekiyorsa veya sağa çekiyorsa, bu durumu ciddiye alın ve hemen yetkili servis bakımı için randevu alın. Zira, aracın bir tarafa çekmesi sorunu özellikle yüksek hızla ilerlediğiniz bir sürüş esnasında ve virajlarda çok olumsuz sonuçlara neden olabilir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst