Faydalı Bilgi Avans Ayarı Nedir, Nasıl Yapılır?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
Motorun aracı hareket ettirmesi için yerine getirmesi gereken bazı hareketler vardır. Avans ayarı da bu hareketlerin sistematik bir şekilde yapılabilmesi için gerekli olan ayardır. Avans ayarı tek başına çalışan bir sistem değildir. Araç içerisinde yer alan farklı sistemlerle birlikte çalışır. Bu da buji ve piston gibi ortak çalışma sürdürülen parçalarda bir aksaklık olması durumunda avans ayarı ideal şekilde çalışamaz. Bu nedenle buji değişimi veya piston değişimi gibi işlemler yaptırmak gerekebilir. Avans ayarı nedir, bozulursa ne olur gibi soruların yanıtlarını öğrenmek, konu ile ilgili süreci yönetmeyi daha kolay bir hale getirebilir.

Avans Ayarı Nedir?​

Avans ayarı nedir sorusu araç sahipleri için önemli. Motor için en verimli yanma; Benzin ve hava karışımının tümünün yanması ile meydana gelir. Bu verimin seviyesine ise avans ayarı denir. Silindir içerisine emilen benzin hava karışımı, buji kıvılcımı çıktığı ilk andan itibaren tükenmez. Aynı zamanda yanması uzun süreli bir eylem de değildir. Yanma işleminin ideal bir süresi mevcuttur. Eğer piston en üst noktada konumlaşmışken ateşleme başlar işlemi yapılırsa, ateşlemenin bittiği anda silindir aşağı doğru harekete hareket etmeye başlar. Bu durum, en az 10 derecelik bir kayıp meydana getirir. Böyle bir durumda içerideki karışımı, silindir üst ölü noktaya gelmeden önce ateşleme gerçekleşirse, pistonun da hareketi sonucunda bu işlemden en yüksek verim alınacaktır. Avans ayarı tam bu noktada konuya dahil olur. Yanma işlemi gerçekleşme süresinin ideal şekilde ayarlanabilmesi için iyi bir avans ayarı gereklidir. En ideal avans ayarı araç üreticilerinin verdiği önerilere nazaran yapılan avans ayarlarıdır. Araçta yer alan ateşleme sistemi ayarlarından biri buji ayarı ve diğeri ise platin ayarıdır. Bu ayarlar görevini ideal şekilde yerine getirmesinde avans ayarına destek olurlar. Peki, platin ayarı nedir? Platin ayarı motorun ateşlemesinde görev yapan farklı bir ayar türüdür. Platin meme yapması kondansatörün yanması ile sonuçlanabilir. Motorun çalışması sarsıntılı ise, bunun nedeni buji kabloları kaynaklı olabilir.

Avans Ayarı Nasıl Yapılır?​

Avans ayarını yapmak, aracın yüksek performans göstermesini sağlar. Peki ateşlemenin ideal şekilde yapılmasında büyük rol oynayan avans ayarı nasıl yapılır? Yanma sonucunda ısı meydana gelir. Yanma ile ortaya çıkan bu ısı enerjisi ise pistonu aşağıya itmek için kullanılır. Bu işlem aracılığıyla araç fazladan güç kazanır ve ilerlemeye başlar. Buji hava ve yakıt karşımını, piston en yukarıda konumlanırken ateşler. Yapılan bu ateşleme gücünün de en yüksek olduğu andır. Bu anın elde edilmesi ise ideal avans ayarı olarak tarif edilir.

Avans Ayarı Bozulursa Ne Olur?​

Avans ayarı bozuksa ne olur konusu, ateşleme sistemi verimliliği ile yakından ilişkilidir. Ateşleme için gerçekleştirilen avans ayarında herhangi bir bozukluk mevcutsa, ateşleme zamanında gecikmeler gözlemlenebilir. Bu da yüksek derecede bir yanma oluşturabilir. Parçaların zarar görmesine neden olabilecek böyle bir durum karşısında yetkili servisinizden destek alabilirsiniz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst