Haberler Çevreyi En Çok Kirleten Otomobil Üreticileri Listesi

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Tesla listenin en sonunda yer alırken, zirvede Toyota yer alıyor.​

Şirketlerin çevresel etkilerini analiz etme konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan InfluenceMap, "çevreyi en çok kirleten" otomobil üreticilerini sıraladığı bir rapor yayınladı. Araştırma, mevcut verilerin yanı sıra CO2 emisyonlarını azaltmak için yakın gelecekte uygulamaya konulması gereken endüstriyel planlar ve girişimlerin analizine dayanıyor.

InfluenceMap bu parametre için A'dan D'ye kadar bir not veriyor ve Toyota tam olarak D ile derecelendirildi. Çoğu üretici de benzer puanlar ile tablodaki yerini almış olsa da Toyota'nın aksine zirvede yer alan Tesla bile uygulamaya koyduğu girişimler ve projelere rağmen B harfiyle notlandırıldı.

Üretim planları açısından InfluenceMap, analiz edilen 15 otomotiv üreticisinden sadece üçünün stratejilerini tatmin edici olarak değerlendirdi. Analiz, 2030 yılına kadar satışların en az %66'sının elektrikli otomobil olmasını isteyen Uluslararası Enerji Ajansı tarafından belirlenen hedeflere ulaşmada çeşitli planların etkinliğine dayanıyor.

Mevcut tahminler, büyüme hızı göz önüne alındığında, daha ılımlı bir %53'ün ötesine geçemiyor. Bu bağlamda, en düşük puan alan markalar Toyota'nın arkasında yer alan Honda ve Suzuki oluyor. Analiz edilenler arasında 2030 yılında %100 elektrikli satışa sahip olacak tek üretici olan Tesla, bu sayede en üst sırada yer almayı başardı.

Detaylı sıralama:
 1. Tesla
 2. Ford
 3. General Motors
 4. Volkswagen
 5. Mercedes
 6. Nissan
 7. BMW
 8. Hyundai-Kia
 9. Honda
 10. Renault
 11. Stellantis
 12. Tata Motors
 13. Suzuki
 14. Mazda
 15. Toyota
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst