OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Devirdaim Pompası Nedir?​

Otomobillerin düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan çok fazla unsur vardır. Aracı oluşturan tüm bu fonksiyonlar onun yakıt tasarrufunu ve performansını maksimum seviyeye taşımasını sağlar. Sirkülasyon pompası da denen devirdaim pompası da böyle bir aksamdır. Devirdaim pompası, motora soğutma sıvısı sağlamak için araçlarda yer alan bir cihazdır. Soğutucu sıvıyı küçük bir borudan radyatöre dolaştırır ve burada motoru soğutur. Pompa aynı zamanda şanzıman sıvısını ve arabadaki hidrolik direksiyon sıvısını soğutmak için de kullanılır. Bu nedenle düzgün ve sorunsuz bir motor için devirdaim pompası önemli rol oynar.

Devirdaim pompası, kapalı bir sistemde sıvı veya gaz devirdaimi sağlayan bir cihazdır. Mekanik bir pompa görevi görmektedir. Kapalı bir sistemde bir sıvı veya gazın devirdaim için bir devirdaim pompası kullanılır. Sıvı veya gaz sistem içerisinden pompalanarak sirküle edilir. Bu cihaz, otomotiv, denizcilik, endüstriyel ve askeri gibi çeşitli sistemlerde kullanılmaktadır. Ancak bir otomobilin motoru için devirdaim pompasının hayati bir niteliğe sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Devirdaim Pompası Olmazsa Ne Olur?​

Devirdaim pompaları, motorda sıvı devirdaimini sağlamak için araçlarda kullanılır. Diğer araçlarda da yakıt sisteminde sıvı devirdaimi sağlamak için kullanılırlar. Devirdaim pompası yakıtı motora gönderir ve suyu depoya geri gönderir. Pompa genellikle motor bölmesinde bulunur, ancak bazı araçlarda pompa yakıt deposunda da bulunabilir. Eğer devirdaim pompası olmazsa yüksek ısıda çalışan motor çok geçmeden artan ısı ile zarar görür ve çalışmaz hale gelir.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?​

Öncelikle “Devirdaim pompası neden arıza yapar?” sorusunun yanıtını bilmek önemlidir. Devirdaim pompası, aşırı ısınmayı önlemek için soğutma sıvısını motorda dolaştıran bir cihazdır. Motor bloğunun yan tarafına monte edilirler ve genellikle bir termostat tarafından kontrol edilirler. devirdaim pompaları genellikle motorun doğal soğutma sıvısı akışıyla çalıştırılır. Pompa arızalanırsa, bunun nedeni genellikle termostatın sıkışmasıdır. Bu durumda motor aşırı ısınacak ve devirdaim pompası otomatik olarak kapanacaktır. Bu olursa, termostatı da değiştirmeniz gerekebilir.

Devirdaim Pompası Neden Arıza Yapar?​

Devirdaim pompası, soğutma sıvısını motor ve radyatörde dolaştıran motorlu bir pompadır. Pompa, motor tipine bağlı olarak genellikle kayış tahrikli, hava soğutmalı veya su soğutmalıdır. Motor bloğuna monte edilmiştir ve bir radyatör hortumu ile radyatöre bağlanmıştır. Pompa, soğutma sıvısının motorda dolaşmasından sorumludur. Pompa arızalanırsa motor aşırı ısınır ve kayış veya çarkın kırılmasına neden olabilir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst