Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
16 May 2024
Mesajlar
9
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Geri Görüş Kamerası Nedir?​

Geri görüş kamerası, adından anlaşılacağı üzere karayolu taşıtlarında geri geri manevra yaparken veya park ederken kullanılan araç teknolojisine verilen isimdir. Yeni model yılına ait otomobillerin çoğunda standart veya opsiyonel olarak sunulan geri görüş kamerası, artık sonradan da araçlara kolaylıkla montaj edilebilir hale geldi. Otomobillerde kullanılan geri görüş kamerası, aracın arkasında genellikle bagaj açma butonunun yakınlarında yer alan geniş açılı kameranın ön bölümdeki multimedya ekranına yansıtılmasıyla kullanılır. Ayrıca, dikiz aynasına yansıtılan geri görüş kameraları da mevcuttur. Kullanımı ise bir buton aracılığıyla veya ekran üzerinden seçilerek olabileceği gibi yaygın şekilde aracın geri vitese (R) konumuna alınmasıyla otomatik olarak devreye girer.

geri görüş kamerası

Geri Görüş Kamerası Çeşitleri Nelerdir?​

Temelde iki çeşit geri görüş kamerasından söz edilebilir. Bunlar kablolu ve kablosuzdur. Aracınız kurulu bir kamera ile gelmediyse kendiniz eklemek isteyebilirsiniz. Bu durumda kablolu kameralar daha ucuz fakat kurulum açısından daha zor olacaktır. Tam tersi olarak da kablosuz kameraların kurulumu daha kolayken fiyat olarak daha yüksektir. Ayrıca kameralar boyut, lens, kalite, su geçirmezlik gibi farklılıkları ile de birbirinden ayrılırlar.

Geri Görüş Kamerası Sinyal Yok Hatası Neden Olur?​

  • Geri görüş kamerası çalışmıyor olabilir, çünkü kamera kitinizin süresi geçmiş olabilir veya kamera arkadaki görüntüleri çekmiyor olabilir.
  • Kameranız ile monitör arasındaki bağlantılarda bir arıza olabilir.
  • Kablolama arızalı olabilir veya tetikleme kablosu gevşek olabilir.
  • Monitörünüzle ilgili bir donanım sorunu olabilir.

Geri Görüş Kamerası Sinyal Yok Hatası Nasıl Düzeltilir?​

Öncelikle bu hatanın arkasındaki nedeni anlamaya çalışmalısınız. Kamerayı düzeltmeyi deneyebileceğiniz birkaç yol vardır;
  • Daha önce hiç karşılaşmadığınız ani bir hata ise, arabanızı yeniden çalıştırmayı denemelisiniz. Video ekranının açılıp açılmadığını görmek için arabayı geri vitese takın.
  • Arabayı yeniden çalıştırmak işe yaramazsa kamerayı sıfırlayabilirsiniz. Her geri görüş kamerası, onu nasıl sıfırlayacağınızı anlatan bir kılavuzla birlikte gelir, yeniden çalışmaya başlayıp başlamadığını öğrenmek için kılavuzu kullanın.
  • Kameranın sigortalarını ve kablolarını kontrol edebilirsiniz. Sizin için çok teknikse, iyi bir servis personeline kontrol ettirip tamir ettirebilirsiniz.
  • Tüm bunlar işe yaramazsa, arabanızın kamerasını veya monitörünü değiştirebilirsiniz.

Sonuç

Aracınızı geri vitese taktığınızda geri görüş kamerası sinyal yok hatası alıyorsanız, bu hatayı en kısa sürede düzeltmeniz gerekmektedir. Geri görüş kamerası aracınızda önemli bir güvenlik önlemidir. Birçok ülkede geri görüş kamerası olmadan araba kullanmak yasa dışıdır. Aracınızın geri görüş kamerası sorunuyla ilgili yardım almak için başvurduğunuz kişi veya kurumun sertifikalı olduğundan emin olun.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst