Faydalı Bilgi Mazot Pompası Arızası Nedir, Arızanın Belirtileri Nelerdir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Mazot Pompası Arızası Nedir?​

Mazot pompası arızası nedenlerinin başında bahsi geçen parçada zamanla oluşan deformasyon gelmektedir. Mazot pompası aracın ilk çalışmaya başladığı zamandan durmasına kadar geçen sürede içerisinde sürekli aktif şekilde çalışır. Bu da oluşan bir arızanın direkt olarak araba kullanımına etki etmesine neden olur. Mazot pompası arızasına nedenlerinden biri de yakıt kalitesidir. Düzenli olarak kalitesiz yakıt kullanmanız halinde mazot pompası kullanım ömrü azalır. Benzin pompası arızası yakıt deposunun doluluk oranı ile de doğrudan ilişkilidir. Araç deposundaki yakıtın bitmesine az bi süre kala düzenli olarak, çeyrek depo gibi az limitlerde dolum yapıyorsanız, bu durum mazot pompasının devamlı olarak yüksek güçte çalışmasına neden olur. Bu da mazot pompasında oluşacak problemleri hızlandırıcı bir unsurdur. Araç bakımlarının olmazsa olmazları arasında yakıt filtre değişimi gösterilir. Bu değişim mazot pompası için de geçerliliğini koruyan bir durumdur. Zamanında, ve kaliteli materyallerden üretilmiş yakıt filtresi değişimi, mazot pompasının daha uzun süre kullanılmasını sağlar.

Mazot Pompası Arıza Belirtileri​

Mazot pompası arıza belirtileri arızanın türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Sıklıkla yaşanan mazot pompası arıza belirtileri aşağıdaki gibi örneklendirilebilir;

  1. Mazot pompasında arıza olması araç motorunun eskiye oranla daha zor çalışmasına neden olur. Araç motoru eski performansına oranla daha zor ve daha geç çalışıyorsa, bu durum mazot pompası arızasının habercisi olabilir.
  2. Araç çalıştıktan sonra sürekli stop ediyorsa veya stop edecek şekilde davranışlar sergiliyorsa, bu durum pompa arızasından kaynaklanıyor olabilir. Aynı zamanda kullanım esnasında rolantiyi sağlamak için sürekli gaz vermeniz gerekiyorsa da mazot pompası arızalanmış demektir.
  3. Motora gaz verdiğiniz esnada ekleme ya da boğulma gibi gaz almama sorunları meydana geliyorsa bu da pompa arızasının habercisidir.
  4. Aracınız olması gerektiği gibi hızlanmıyor ise veya gözle görülür bir biçimde performans kaybı mevcutsa pompa arızası olabilir.
  5. Egzozdan siyah duman gelmesi de mazot pompası arızası kaynaklı sorunlar arasında yer alır.
  6. Aracınızda normale göre yakıt tüketimi artış gösteriyo ise mazot pompasında bir problem meydana gelmiş olabilir.
  7. Son olarak aracınızdan daha önce duymadığınız sesler duymaya başladıysanız, bu problem de mazot pompası arızasından kaynaklı olabilir.

Mazot Pompası Bozulursa Ne Yapmalı?​

Mazot pompası arızası aracın ideal bir biçimde kullanılmasını engeller. Bu nedenle size en yakın yetkili servise giderek kısa süre içerisinde mazot pompası tamiri yaptırabilirsiniz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst