Faydalı Bilgi Partikül Filtresi Nedir, Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
Son yıllardaki çevre dostu araç teknolojileri, otomotiv sektöründe üzerinde hassasiyetle durulan bir konu. Araç teknolojilerinin çevre dostu ve yenilikçi çözümler sunması sürdürülebilir bir mobilitenin önünü açıyor. Daha temiz bir çevre için, partikül filtresi kritik bir öneme sahip. Egzoz sistemi içerisine monte edilen bu parça, çevre kirliliğinin azaltılmasında önemli bir rol oynuyor. Çoğu araç sürücüsü bu parçayı dizel partikül filtresi olarak da biliyor. Peki, partikül filtresi nedir? Gelin bu filtrenin detaylarını beraber öğrenelim.

Partikül Filtresi Nedir?

Partikül filtresi, araçların egzoz sistemine eklenen bir parça olarak tanımlanıyor. Filtre işlevi gören bu parça, araçtan çıkan gaz salınımını azaltmayı amaçlıyor. Aynı zamanda partikül filtresi bulunan araçların çok daha iyi bir performansa sahip olduğunu söylemek mümkün. Çünkü partikül filtresi bulunan araçlarda gaz salınımı daha işlevsel bir şekilde gerçekleştiği için motorda herhangi bir gaz basıncı oluşmuyor. Son dönemlerde birçok araçta bulunan bu parçanın temizliği de oldukça kolay. En başta çevre dostu olan bir ulaşım deneyimi sunan bu parça, sürücü ve yolcular için de sağlıklıdır. Araç içerisine yayılan zararlı maddeleri engelleyerek araç içerisindeki kişileri olumsuz hava gazlarına karşı korur.

Araç sisteminde bulunan sistemler yardımıyla filtre bölmesi aracın elektronik sistemine bağlanır. Böylelikle filtre üzerinde oluşabilecek herhangi bir arıza durumunun öğrenilmesi oldukça kolaylaşır.

Dizel araç modellerinde zorunlu olan bu parçanın dayanıklılığı da oldukça fazladır. 1.200 dereceye kadar verimli çalışabileceği kanıtlamıştır. Aynı zamanda geliştirilen özellikleri sayesinde bazı parça modellerinin 2.700 dereceye varan sıcaklıklarda bile sorunsuz çalıştığı gözlemlenir.

Bu parçayı özetleyecek olduğumuzda kurum, kül ve diğer zararlı partiküllerin ayıklanması için kullanılan bir emisyon kontrol sistemi olduğunu söyleyebiliriz. İnsan ve çevre sağlığına olumsuz etkileri bulunan bu maddeleri engelleyen partikül filtresi, hava kirliliğini önemli oranda azaltarak insan ve çevre sağlığı için vazgeçilmez bir teknolojidir.

Partikül filtresi temizliği, araç sürücülerinin endişelendiği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Partikül filtresi temizleme işlemi sanıldığı kadar zorlu bir süreç değildir. Peki, partikül filtresi nasıl temizlenir?

Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Dizel partikül filtresi temizleme işlemi olarak da bahsedilen bu aşamanın birkaç farklı yöntemi bulunur.

Yüksek sıcaklıkta kendini temizleme özelliği bulunan bu parça otomatik olarak temizlik işlemini gerçekleştirebilir. Partikül filtresi yüksek bir sıcaklığa geldiğinde içerisinde biriken kir ve partiküller kendiliğinden temizlenir. Fakat yüksek sıcaklıklara ulaşmak her araç sürücüsü için kolay değildir. Genellikle 2000 ile 3000 devir/dakika arasında ortalama olarak yarım saat sürülen araç yeterli sıcaklığa ulaşabilir. Düzenli olarak kısa mesafeli ve düşük devirli sürüşlerde partikül filtresini tıkanması olasıdır. Böyle durumlarla karşılaşıldığında araç motoruna DPF temizliği adı verilen sıvı bir iletilir. Bu sıvının yardımıyla motor ısısı artar ve böylelikle tıkanıklığa sebep olan zararlı maddeler temizlenir.

Bir diğer temizleme yöntemi olarak rejenerasyon kullanılır. Bu yöntem bilgisayar sistemleri yardımıyla desteklenir. Yeni nesil araçların birçoğunda görülen bu teknoloji, partikül filtresini temizlemek için üretilmiş olan cihazların araca bağlanmasıyla gerçekleştirilir. Bu işlem aracın işletim sistemi tarafından sağlanır. Rejenerasyon yönteminin temel amacı, filtrenin içerisinde biriken zararlı maddelerin yanmasıdır. İşlem esnasında partikül filtresinin temizliği aracın elektronik ekranı üzerinden izlenebilir. Böylelikle her bir detayın incelenebildiği son derece titiz bir temizli işlemi yaşanır.

Partikül filtresi, özel olarak tasarlanmış makineler yardımıyla da temizlenebilir. Bu cihaz sayesinde tıkanmış olan filtre, sıcak suyla temizlenebilir. Makinenin işlemi, sıcak ve soğuk su olarak iki aşamalı bir temizlik sürecinden oluşur. Isıtılmış olan özel sıvı, güçlü bir motor yardımıyla egzoz borularından geçirilir ve böylelikle su akışı sağlanır. Bu döngü bir süre devam ettikten sonra da soğuk su yardımıyla borularda kalmış olan tıkanıklığa neden olan parçalar boşaltılır.

Temizliğinin düzenli olarak yapılmadığı ve kontrol edilmediği durumlarda partikül filtresi arızası yaşanabilir. Bunun hem sürücü hatalarından hem de çevresel etkenlerden dolayı çeşitli nedenleri olabilir. Partikül filtresinde bir sorun oluştuğunda gösterge panelinin ışıklarının yanıp söndüğü görülebilir. Ancak bu durum sadece partikül filtresi ile gösterge panelinin bağlı olduğu sistemlerde görünür. Aracın olması gerekenden fazla yakıt tüketimi sağlaması ve motor gücünde aksamaların yaşanması da partikül filtresinde bir sorun olduğunun işareti olabilir. Aynı zamanda araç içerisinde olağan dışı bir egzoz kokusu olması da arızanın belirtisidir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst