Faydalı Bilgi Tramer Nedir, Tramer Kaydı Nedir, Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
Araba sahipleri ve araç satın almak isteyen kişiler için tramer kaydı oldukça önemli bir konudur. Özelikle ikinci el araç satın alırken, aracın geçmişine ve şu anda ne durumda olduğuna dair bilgilere sahip olmak oldukça önemlidir.

Peki tramer kaydı nedir? Bu yazımızda bu sorunun cevabını araştırarak, araba sahipleri ve alıcıları için önemli bir bilgi kaynağı olan bu konunun önemini ve konuyla ilgili merak edilenleri detaylıca ele alacağız. Hazırsanız başlayalım.

Tramer Nedir?

Öncelikle kullanıcıların merak ettiği şey “Tramer nedir?” sorusunun cevabı oluyor. Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu sistem, tüm araçların bilgi ve belgelerinin toplandığı bir veri deposudur. Genellikle araca ait hasar bilgilerini sorgulamak için kullanılsa da farklı kayıtlara ulaşmanız da mümkün.

Tramer Kaydı Nedir?

Bir aracın tramer kaydı; aracın sigorta bilgilerine, geçmişteki kaza ve hasar kayıtlarına dair tüm bilgilerin yer aldığı bir sistemdir. Bu sayede araç sahiplerinin ya da araç sahibi olmak isteyen kişilerin araçla ilgili detaylı bilgilere ulaşma olanakları olur. İkinci el araç almak isteyen kişiler için fazlasıyla kolaylık sağlayan bu sistem, iki taraf için de güvenli bir alışveriş sürecinin oluşmasına zemin hazırlar. Aynı zamanda alınacak veya satılacak aracın değerini belirleme noktasında da önemli bir yeri vardır.

Tramer ile Hasar Kaydı Arasındaki Fark Nedir?

Tramer kaydı ile hasar kaydı sık sık birbiriyle karıştırılabilmektedir. Hasar kaydı; aracın yalnızca kayıtlara geçmiş kazalarını, tamir işlemlerini ve değişen parça bilgilerini içermektedir. Tramer kaydı ise daha kapsamlıdır. Aracın geçmiş kaza kayıtlarının yanı sıra tüm sigorta ve poliçe belgelerine kolayca ulaşmanızı sağlar.

Tramer Kaydı Sorgulama Sırasında Erişilen Bilgiler

Tramer kaydı sorgusu, araçla ilgili kapsamlı bilgileri içerse de genellikle alınacak aracın hasar bilgisine ulaşmak için kullanılır. Bu sorgulama alıcı ve satıcı arasında bir güven ortamı oluştururken alım satım işlemlerinin daha rahat gerçekleşmesine olanak tanır. Tramer kaydı sorgulama sırasında erişebileceğiniz bilgiler ise şu şekilde sıralanabilir;
 • Aracın trafik poliçesi,
 • Aracın hasar kaydı,
 • Aracın parça değişim bilgileri,
 • Aracın karıştığı kazalar ve hasar tutanakları,
 • Aracın karıştığı kazalardaki mağdurların bilgileri,
 • Aracın markası ve modeli,
 • Aracın plaka değişim bilgileri,
 • Araç türü değişim bilgileri,
 • Aracın tescilli olduğu iller,
 • Aracın trafiğe çıkış tarihi,
 • Aracın kasko bilgisi,
 • Aracın son sahibi ile ilgili bilgiler bulunur.
Ayrıca aracın karıştığı kazalar sorgulaması içerisinde araca ait hasarlar kapsamında; hasarın oluştuğu tarih, hasar nedeni ve hasar tutarı gibi bazı önemli bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bedelsiz Tramer Kaydı Nedir?

Kaza yapan iki araçtan bir tarafın kusurlu bulunması durumunda alınan kayıttır. Kusurlu bulunan taraf karşı tarafın masraflarını karşılayacaksa, bedelsiz ağır hasar kaydı oluşturulur. Bu veriler tramer kayıt sistemine işlenir. Bazı durumlarda ise uzlaşma yoluna gidilebilir, hasar oranı tramer kayıtlarında görünmeyebilir. Bu noktada en güvenilir yöntem ekspertiz raporu almak olabilir.

Tramer kaydı nasıl sorgulanır?
E-devlet ve SMS üzerinden tramer kaydı sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Tramer sorgulama ücretsiz yapılabilir mi?
Tramer sorgulama ile ilgili birçok farklı yöntem vardır. Yapılan sorgu işlemine ve yöntemine göre ücretler değişmektedir. E-devlet üzerinden sadece kendi adınıza kayıtlı araçların hasar bilgisini ücretsiz şekilde sorgulayabilirsiniz.

Tramer kaydı yoktur ne demek?
“Tramer kaydı yoktur” ifadesi; aracın herhangi bir kazaya karışmadığı ya da meydana gelen kaza sonrasında oluşan hasarın araç sahibi tarafından ödendiği anlamına gelmektedir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst