Bilgi Trafik Kazasında Kusur Oranına İtiraz

Celil

Admin
Katılım
24 Ocak 2021
Mesajlar
61
Tepkime puanı
34
Puanları
18
Konum
Tokat
Araç
Ford Focus MK1

Trafik Kazasında Kusur Oranına İtiraz​

Trafik kazalarında kusur oranına itiraz etmek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Kaza anından kimin kazaya sebep olduğunu belirten bu kaza oranları kişilerin suçlu olup olmadığını ortaya koyuyor. Kusur oranı fazla olan tarafların ise karşı tarafın masraflarını karşılamak gibi hükümleri oluyor. Fakat kaza tutanağı kapsamında ortaya çıkan kusur oranının bazen yanlış belirlenmesi söz konusu olabiliyor. Böyle durumlarda ise kusur oranına itiraz edilebiliyor. Belirli adımlar doğrultusunda ilerleyen kusur oranı itirazı sigorta şirketleri ile birlikte gerçekleşiyor.

kusur-oranina-itiraz.jpg

Kusur Oranına İtirazlar İçin Süre Ne Kadardır?​

Kaza kusur oranlarına itiraz için kaza çeşidine göre süreler belirleniyor. Öncelikle kaza çeşitlerinden söz edilecek olursa maddi hasarlı trafik kazaları, yaralamalı trafik kazaları ve ölümle sonuçlanan trafik kazaları şeklinde söylenebiliyor. Bu trafik kazalarında ise kusurlu olan tarafların itiraz süreleri değişiyor. Maddi hasarlı trafik kazalarında kusur oranına itiraz için 2 yıl, yaralamalı trafik kazalarında kusur oranına itiraz için 8 yıl ve ölümle sonuçlanan trafik kazalarında kusur oranına itiraz için de 15 yıl süre bulunuyor. Söylenen sürelerin aşılması söz konusu olursa kusur oranına itiraz gerçekleştirilemiyor. Kusur oranına itiraz etmek isteyen kişilerin bu oranlara dikkat etmesi ve buna göre hareket etmesi gerekiyor.

Trafik Kazası Kusur Oranına Nereden İtiraz Yapılır?​

Trafik kazalarında kusur oranına itiraz etmek için öncelikle doldurulmuş bir kaza tutanağının olması gerekiyor. Bunun yanında kaza anından olan fotoğraf ya da video görüntülerinin araçlar oynatılmadan önceki halleri gerekiyor. Daha sonrasında ise trafik kazası kusur oranı itiraz dilekçesi hazırlanıyor. Hazırlanan dilekçeler ise ilgili merkezlere gönderiliyor.

Kusur oranına itiraz dilekçeleri Tramer Merkezi, Asliye Hukuk Mahkemesi, Ticaret Mahkemesi, Trafik Mahkemesi ve Sigorta Tahkim Komisyonuna gönderiliyor. İtiraz dilekçelerinin gönderildiği Tramer Merkezi sadece maddi hasarlı kazalar için değerlendirme yapıyor. Bunun yanında Asliye Hukuk ve Ticaret Mahkemesi de itiraz dilekçesi kabul ederek kusur oranlarının değerlendirmeye alınmasını sağlıyor. Bilirkişi raporları ve deliller dahilinde ortaya çıkan kusurlar güncellenebiliyor.

Kusur Oranı İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanmalı?​

Trafik kazalarında ortaya çıkan kusur oranlarının bazen istenildiği gibi gerçek oranlardan olmadığı ile karşılaşılabiliyor. Ancak bu durumun düzeltilmesi adına çeşitli itiraz dilekçeleri hazırlanarak kusur oranları değiştirilebiliyor. Bunun için kusur oranı itiraz dilekçesinin doğru bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Bu konuda sigorta şirketleri ve çeşitli hukuk büroları itiraz dilekçesinin en iyi şekilde hazırlanmasına yardımcı olabiliyor. Fakat kusur oranı itiraz dilekçesini kendi hazırlamak isteyen kişiler de dilekçeleri hazırlayabiliyor. Ancak yine de hazırlanan itiraz dilekçelerinin bir gözden geçirilmesi tavsiye ediliyor. Genel olarak itiraz dilekçelerinin gönderilmesi ve dava sürecinin başlatılması çeşitli masrafları ortaya çıkarıyor. Dolayısıyla dilekçenin geçerli olabilmesi için destek alarak doğru bir itiraz süreci başlatılması tavsiye ediliyor.