Faydalı Bilgi Motor Hacmi Ve Silindir Hacmi Nedir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
Silindir hacmi ile motor hacmi araç sürücülerinin en çok ilgi duyduğu konulardan birisidir. Araç satın alırken dikkat edilen detaylar arasında bulunan bu terimler, aracın değeri ve gücü hakkında sürücülere bilgi verir. Araçta bulunan hacim sayısına göre sürüş deneyimi doğrudan etkilenir. Bu yazımızda silindir hacmi nedir, motor hacmi ne demek gibi sürücüleri fazlasıyla meraklandıran soruların yanıtları sizlerle.

Motor Hacmi Nedir?

Motor hacmi nedir sorusu, araç satın alacak sürücüler için son derece önemlidir. Otomobil motorunun silindirlerinin hacminin toplam değerine motor hacmi denir. Bu hacim, santimetreküp (CC) ya da litre (L) olarak ölçülür. Motor hacminin karşılığı, silindir içerisinde bulunan pistonların yukarı aşağı hareket etmesi olarak açıklanır. Motor hacmi ne işe yarar diye soracak olursanız, aracın performansı, yakıt tüketimi ve sürüş deneyimi üzerinde etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Büyük bir motor hacmine sahip olan araç, daha çok güç ve tork üreterek güçlü bir sürüş deneyimi yaşatır. Yüksek motor hacmi bulunan araçların hızlanması daha kolay olur. Öte yandan yüksek motor hacmi bulunan araçların çok daha fazla yakıt tükettiğini söylemek mümkün. Daha fazla güç ve tork, aynı zamanda daha çok benzin tüketimi anlamına gelir. Sıraladığımız detaylara baktığımızda, motor hacmi aracın güç ve yakıt tüketimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Araç sürücüleri arasında motor hacmi hesaplama konusu da araç sahiplerinin merak duyduğu konulardandır. Peki, motor hacmi nasıl hesaplanır?

Öncelikli olarak motorda bulunan her bir silindirin çapının ölçülmesi gerekir. Silindir çapı, en geniş noktayı temsil eder ve milimetre olarak ölçülür. Bu aşamadan sonra strok uzunluğu belirlenmelidir. Bu da silindirin en üst noktasından en alt noktasının arasındaki mesafenin ölçülmesiyle hesaplanır. Silindir sayısının belirlenmesi de son derece kritiktir. Araçlarda çoğu zaman 4, 6 ve 8 adet silinir yer alır.

Motor hacmi hesaplanırken çoğunlukla aşağıdaki formül uygulanır.

hacim = (silindir çapı/2)2 x pi sayısı x strok uzunluğu x silindir sayısı

İlk olarak silindir çapının yarıçapı bulunur. Çap 2’ye bölünür. Daha sonra ortaya çıkan sayının karesi alınır. Devamında bulduğumuz sonuç p sayısı ile çarpılır. Akabindeki sonuç, ölçülen strok uzunluğuyla çarpılır sonra da ortaya çıkan değer 1000’e bölünür. Bu hesaplamanın ardından elde edilen değer, litre cinsinden motorunuzun hacmini ifade eder.

Silindir Hacmi Nedir?

Silindir hacmi ne demek sorusu, araç sahiplerinin ilgisini çekiyor. Araç performansında son derece önemli olan bu konuyu detaylarıyla öğrenmek gerekiyor. Silindir hacmi, motorun çalışma parçalarından biri olan pistonların alt ve üst noktalar arasında hareket ettikleri mesafe olarak tanımlanır. Pistonlar, silindir içerisinde ileri ve geri hareket eden disk şeklinde bölümlerden oluşur. Bu disklerde, hava ve yakıt bulunur. Silindirde bulunan bu maddeler, ateşlenmenin ardından pistonunu aşağı doğru iter ve böylece krank mili döner. Bu esnada, yakıt yardımıyla mekanik bir enerji açığa çıkmış olur.

Silindirin çapı ve piston strok ölçüsü, silindir hacminde dikkat edilmesi gereken detaylardan biridir. Piston hareketlerinin geçtiği alan, motor silindir hacmi olarak tanımlanır ve santimetreküp olarak belirlenir. Bu sistem, motor performansı konusunda önemli bir ölçüt olarak karşımıza çıkar. Peki, silindir hacmi nasıl bulunur?

Silindir hacmi nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı son derece kolay bir yöntemle bulunuyor. Silindir hacmi hesaplamada pi sayısı, silindir çapı ve strok mesafesi kullanılıyor. Silindir çapıyla strok mesafesi titiz bir şekilde ölçüldükten sonra bahsettiğimiz üç değer çarpılır ve çarpım dörde bölünür. Böylelikle silindir hacmi elde edilir.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst