OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016
motor kulağı

Motor Kulağı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?​

Otomobiller içerisinde yer alan motorlar farklı parçaların birleştirilmesi sonucunda oluşturulur. Araçların olmazsa olmazı arasında yer alan motorlarda görülen arızalar, araç kullanımını doğrudan etkiler. Yolda kalma veya kaza yapma gibi durumların önüne geçmek ancak düzenli araç bakımı ile mümkündür. Motorda en çok karşılaşılan arıza türü, motor kulağı arızasıdır. Bu arıza durumunun ihmal edilmesi, çeşitli tehlikelere de zemin hazırlar. Peki, motor kulağı ne işe yarar?

Motor Kulağı Nedir?​

Motor kulağı, motor takozu olarak da bilinir. Motor kulağı nedir? sorusunun cevabı geniş kitlelerce merak edilir. Motor kulağı, araç içerisinde motorun otomobile sabitlenmesi için kullanılan önemli bir parçadır. Motor kulağının boyutu, şekli, sayısı otomobil modellerine göre farklılık gösterir. Fakat motor kulağı parçası değişen şekil ve özelliklerine rağmen aynı işlevi yerine getirmesi için kullanılır. Motor kulağı, motorun çalışması süresince ortaya çıkan titreşimlerin minimuma indirilmesinde büyük rol oynar. Motorun bir bölümü aracın gövdesine bir bölümü ise şasiye sabit konumda bulunur. Bu sabitleme sonucunda ani duruş ve kalkışlarda, motorun kaymasının önüne geçilir.

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?​

Motor kulağı olarak bilinen mekanik parça, motorlu taşıtlar için önem arz eder. Motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan motor kulağı parçası, çeşitli bölümlerde oluşan titreşimin engellenmesini sağlar. Bu sayede kişilere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatılır. Aynı zamanda güvenlik açısından da büyük öneme sahip olan motor takozu çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir.

Sürüş esnasında ufak detaylara dikkat ederek çeşitli sorunları kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek daha büyük problemlerin önüne geçebilirsiniz. Peki, motor kulağı arızası nasıl anlaşılır?
  1. Motor kapandıktan sonra ortaya çıkan güçlü titreşim, motor kulağı arızasının habercisidir.
  2. Sürüş sırasında hissedilen yoğun titreşim motor kulağı arızası kaynaklı olabilir,
  3. Yüksek devirde araç sürerken gaz verme ve bırakma sırasında aracın zıplaması da motor kulağı arızasından kaynaklı olabilmektedir.

Motor Kulağı Arızası Belirtileri​

Motor kulağı arızası durumunda araç farklı belirtiler gösterir. Motor kulağı arızası belirtileri oldukça çeşitlidir. Motor takozunun arıza vermesi durumunda sıklıkla karşılaşılan belirtiler aşağıdaki gibidir;
  • Motor takozunun kauçuğunda yırtılma meydana gelir.
  • Motor takozunun kauçuğunda ayrılma meydana gelir.
  • Motor kulağında çatlama meydana gelir.
Yukarıda bahsi geçen belirtilerin yanında önden çekişli bir arabaya sahip olan kişilerin motor kulağı arızasını tespit etmek uygulayabileceği farklı yöntemler bulunur. Örneğin, aracınız dururken ve aynı zamanda el freni çekili haldeyken, debriyaja boto servis fiyat listesini asın. Devri yükselttikten sonra ayağınızı debriyajdan çekerken gelen sesi dikkatli şekilde dinleyin. Gelen ses sert ve tok ise bu durum da motor kulağı parçasında sorun olduğuna işaret olabilir.

Motor Kulağı Arızasında Ne Yapılır?​

Bazı araç parçalarında görülen arızalar uzmanlarca tamir edilmelidir. Motor kulağında meydana gelen arızalar da bu kategori içerisinde gösterilebilir. Bu nedenle, bir arıza durumunda aracınızı size en yakın yetkili servise götürebilirsiniz.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Benzer konular

Üst