Faydalı Bilgi Araba Nasıl Park Edilir, Araba Park Etme Teknikleri Nelerdir?

OtomobilForum

Yönetici
Yönetici
Katılım
17 May 2024
Mesajlar
85
Tepkime puanı
0
Konum
İstanbul
Marka
BMW
Model
3.20İ ED
Model Yılı
2016

Araba Park Etme Teknikleri

Sürüş deneyiminiz boyunca aracınızı farklı yerlere ve farklı pozisyonlara park etmeniz gerekecektir. Bir garaja, otoparka, yol kenarına veya başka bir yere park etmeniz gerekebilir. Bu, aracınızı park etmeniz gereken alana göre ayarlamanız gerekeceği anlamına gelir. Tüm park yerleri aynı olmayacak ve hedefe ulaşmak için farklı park etme becerileri sergilemeniz gerekecek. İşte farklı bilmeniz gereken park etme teknikleri…

Paralel Park Etme

Paralel park etme, aracınızı diğerleriyle (ön tampondan arka tampona) bir kaldırıma paralel olarak yerleştirmek anlamına gelir. Diğer araçların geçmesi için yeterli alan bıraktığından, paralel park etme genellikle park yeri olmayan bir cadde tarafında yapılır. Zor olsa da, bu şekilde park etmekten başka seçeneğiniz olmadığı zamanlar olabilir.

Takip edilmesi gereken belirli bir teknik gerektirir – ilk önce arabanızı diğer arabanın yanına sürün, paralel olacaktır. Sonra yavaşça geri gidin, tekerlek kaldırıma doğru dönecektir.. Yavaşça geriye doğru sürerken tekerleği kaldırımdan hızla çevirin. Koltuğunuzun arkası diğer arabanın arka tamponu ile aynı hizadayken, yavaşça geriye doğru hareket ederken tekerleği kaldırımdan hızla çevirin. Bazen ileri geri hareket ederken konumunuzu ayarlamanız gerekecektir. Ancak, diğer arabalar ile sizinki arasında yeterli boşluk olduğundan emin olun, böylece boşluktan kolayca çıkabilirsiniz.

Dikey Park Etme

Bu, araçların kaldırıma veya duvara 90 derecelik açıyla yan yana park edilmesi anlamına gelir. Böyle bir park için, arabanın tekerlekleri düz olacak şekilde park yerinin ortasına yerleştirilmesi gerekir. Dikey park, dönüş açısından ustaca manevra gerektirir. Sınırlı bir alana daha fazla araba park edilebildiğinden, çoğunlukla kapalı otoparklarda yapılır.

Açılı Park Etme

Bu, dikey park etmeye benzer, fark, araçların bir açıyla hizalanmasıdır. Ayrıca dikey park etmeye göre daha kolay ve hızlıdır. Bu park etme tekniği genellikle geniş otoparklarda ve trafiğin geçmesine izin verecek yeterli alana sahip caddelerde kullanılır.

İki Araç Arasına Park Etme

Park türü ne olursa olsun, iki araç arasına park ederken dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir. Bir araba iki araç arasına park edildiğinde karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri kapınızı açarken bitişikteki arabanın kapısında ezik veya boya kaybına neden olan bir çiziktir.

Araba Nasıl Park Edilir?

Bazı insanlar park etme konusunda kusursuzdur. Oraya ulaşmak için çok sayıda otopark seansına ve sabrınıza ihtiyacınız olacak. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

1) Arabanızı Yavaşlatın:

Aracın hız göstergesini kontrol altında tutun. Arabayı salyangoz gibi sürün. Arabanız ne kadar yavaşsa, o kadar çok kontrol edebilirsiniz. Etrafınıza bakabilir, uyanık olabilir ve doğru kararlar verebilirsiniz. Arabanız yüksek hızda hareket ediyorsa bu (amatörler için) mümkün olmayacaktır.

2) Çevreyi İzleyin

Aracı nereye park ettiğinize bağlı olarak çevreye daha fazla dikkat etmelisiniz. Arabayı belirlenmiş bir park yerine park ediyorsanız, diğer araçlarla güvenli bir mesafeyi korumaya konsantre olmanız gerekir.

Bir inşaat alanı gibi açık bir alana veya yol kenarına park ediyorsanız, diğerlerinin yanı sıra başıboş köpeklere, çocuklara, yaşlılara, otomatik çekçeklere, diğer araçlara, yayalara dikkat etmeniz gerekir.

3) Aynaları Kontrol Edin:

Otomobilin dikiz aynalarına ve yan dikiz aynalarına alışmak zaman alabilir. Ancak sürekli kullanım faydalı olacaktır. Bazı insanlar iyi park etmelerine yardımcı olmak için daha iyi aynalar takar. Park ederken net bir görüş elde etmek için aynaları iyi konumlandırdığınızdan emin olun.

4) Yardımcı Gadget’lardan Yararlanın:

Modern otomobillerde park etmeye yardımcı olan kameralar (Park Yardımı Teknolojisi) bulunur. Aracınızda yoksa ve işinize yarayacağını düşünüyorsanız aracınıza bu tür kameralar taktırabilirsiniz.

5) Park Etme Alıştırmaları Yapın:

Diğer her şey gibi, onu da mükemmelleştirmek için araba park etme alıştırması yapmanız gerekecek. Deneyimli araba sürücülerinin park etme işini kusursuz şekilde başarma nedeni de budur.

Araba Park Yeri Nasıl Bulunur?

Bu, kalabalık şehirlerde büyük bir endişe kaynağıdır – çünkü arabaları park edecek yer yoktur! AVM’lerin bodrum katındaki otoparklarda veya park alanlarında bile hafta sonları gereksiz kalabalık olabilir. İşte size iyi bir park yeri bulmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

 • İyi aydınlatılmış bir alana park edin.
 • Diğer arabalar, aracınıza zarar verebileceğinden alışveriş merkezinin çıkışının hemen karşısındaki alanlara park etmekten kaçının.
 • Otoparkta boş yer bulmak için arabanızda dolaşmak yerine bir sıranın yakınında bekleyin.
 • Boş bir yerle ilgili olarak diğer sürücülerle konuşun.
 • Anahtarlarını sallayan insanlara dikkat edin – sizin için bir yer bırakarak arabalarına doğru gidiyor olabilirler.
 • Sabırlı olun ve park görevlisine karşı saygılı olun ve gerekirse yardım isteyin.
 • Pis yerlere park etmeyin.
 • Çöp kutuları ve çimenli alanların yakınına park etmekten kaçının.

Arabayı Kaldırıma Yaklaştırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaldırıma çok yakın park etme veya önündeki herhangi bir engel ile ilgili en büyük sorun, arabanızı hareket ettirecek (döndürecek veya bir açı oluşturacak) yerinizin olmamasıdır. Bu, aynı zamanda, motoru çalıştırırken araba kazara biraz ileri hareket ederse, boyanın kazınmasına veya arabanın lastiklerinin hasar görmesine neden olabilir.

Dar Park Yerlerinden Nasıl Çıkılır?

 • Alışverişinizi ve yemeğinizi bitirdiğinizde, AVM’den çıkıp otoparka girerek otoparkın dolu olduğunu öğreniyorsunuz. Bazı durumlarda, fazla arabalarla dolup taşmaktadır. Arabanıza ulaşıyorsunuz ve üç tarafı arabalarla çevrili ve tek bir çıkış var – geri gitmek. Bu, dar bir park yerinin sadece bir örneğidir.
 • Yolda, konut kompleksinizde vs. dar park yerleri olabilir. Bundan kurtulmanın yolu sabırlı olmak ve mantıklı düşünmektir. Sakin kalmalı ve negatiflere odaklanmak yerine enerjinizi çıkış yolunu bulmaya odaklamalısınız. Ayara iyi bakın. Senaryoları kafanızda canlandırın ve işe yarayabilecek farklı açıları kontrol edin. Aracınıza girin ve yavaş sürmeye başlayın – aceleyle çıkmak için hızlanmayın. Şirketiniz varsa, diğer kişiden aracın dışından yardım etmesini isteyebilirsiniz. Yalnızsanız açılarla ilgili başka birinden yardım isteyebilirsiniz.
 • Her durumda, dar park yerinden çıkamıyorsanız, egonuzun çılgına dönmesine izin vermeyin. Pratik olun. Denetimli bir alan ise, park görevlisinden veya bir gözetmenden yardım isteyin. Yoldaysanız, diğer araç hareket edene ve size çıkmak için yer açana kadar beklemeniz gerekecek.
 

Konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst